R.K. IGNIS

KOMU POMÁHAME

Šport je pre zdravotne znevýhodnených mimoriadne osožný. Poskytuje im priestor na sebarealizáciu a posilňuje nielen telo ale aj ducha. Vďaka tomu sa dokážu so svojim handicapom ľahšie vyrovnať a sú sebestačnejšími. Mať silné telo je pre zdravotne znevýhodnených často absolútnou nevyhnutnosťou, aby sa o seba dokázali postarať v bežných situáciách. Šport nás učí nasledovať svoje ciele, klásť si nové méty a napredovať. Tak ako zocelí fyzickú schránku, povzbudí aj dušu a pomáha nám byť nezlomnými.

Tento rok sme sa opäť rozhodli usporiadať aukciu, ktorej výťažok venujeme štyrom mladým zdravotne znevýhodneným športovcom, ktorým chceme pomôcť v motivácii ďalej športovať a rozvíjať svoj talent.

Igor Marchenko

17 rokov  |  plávanie

Viac o Igorovi

Narodil sa v ukrajinskom meste Dnepropetrovsk. Od detstva zápasí s diagnózou pravostrannej hemiparézy a spastickej parézy, čo zo začiatku veľmi obmedzovalo jeho pohyb. Napriek tomu vždy veľa a rád športoval. Začal už ako päťročný s plávaním a v Dnepropetrovsku chodil aj na futbalové tréningy. Spolu so svojou rodinou tam žil do roku 2013. Jeho starší brat sa rozhodol študovať na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Igor s mamou ho sprevádzali na Slovensko. Keďže sa nechcel vzdať športovania, skúsili šťastie v piešťanskom Adeli Centre, kde sa ho ujala trénerka Iveta Vachanová a zaradila ho do plaveckej skupiny Žabky. Neskôr pokračoval v plávaní v bratislavskej Iuvente. Po pobyte v kempe Hľadáme talenty, kde zistil, koľko rôznych paralympijských športov a športovcov je na Slovensku veľmi úspešných, je už v súčasnosti členom športového klubu Altius a zúčastňuje sa nielen pretekov telesne znevýhodnených plavcov, ale aj zdravých. „Mám veľa športových vzorov a rád by som bol takým športovcom, ktorého si pre jeho športové výkony všetci vážia a fandia mu“, zdôrazňuje.

Eliška Jankechová

15 rokov  |  boccia

Viac o Eliške

Na svet prišla v kúpeľných Piešťanoch ako prvá dcéra svojich rodičov v dvojmesačnom predstihu. Prvé prognózy jej zdravotného stavu neboli vôbec dobré – jej diagnóza DMO kvadruparéza si od začiatku vyžadovala veľa pozornosti. Vďaka rodine absolvovala veľa domácich i zahraničných rehabilitácií, čím sa jej zdravotný stav postupne zlepšoval. Dnes dokáže prejsť sama krátku vzdialenosť pomocou palíc, čo je pre ňu veľký úspech. Keď mala 9 rokov zúčastnila sa športového kempu na Remate, kde po prvýkrát v živote videla šport boccia. Tento šport ju hneď očaril a netrvalo dlho a začala sa mu venovať naplno. Dnes už chodí na tréningy a zúčastňuje sa aj pravidelnej boccistickej ligy v kategórii BC2. Jej najväčším úspechom je zatiaľ bronz z majstrovstiev SR 2018 v Nitre.

Dominika Kuchtová

11 rokov  |  taekwondoo

Viac o Dominike

Narodila sa ako jedna z dvojičiek v 24. týždni tehotenstva v Bratislave. Vážila iba 730 g a merala 31 cm, ale už od začiatku bola veľká bojovníčka. Dlho bol jej verným spoločníkom kyslík. Dnes má to veľké šťastie, že je chodiaca, a preto miluje všetok pohyb a rôzne športy. Zúčastnila sa motivačného kempu Hľadáme talenty na Remate, kde spoznala skvelých paralympijských športovcov, ktorí sú odvtedy pre ňu veľkým vzorom. Hneď po návrate z kempu sa začala venovať atletike, skúšala tandemový bicykel a streľbu. Avšak svoje sny o športovom úspechu si začala plniť odvtedy, ako sa zoznámila so športovým odvetvím taekwondoo, ktoré je doteraz pre ňu tým najkrajším športom.  Tvrdí, že šport je pre ňu všetko a veľmi túži byť raz aj ona veľkou športovkyňou.

Alex Lajtman

17 rokov  |  lyžovanie

Viac o Alexovi

Narodil sa v Bojniciach, hneď po narodení mu bola zistená vrodená chyba oboch očí. Vidí 20% toho, čo zdravý človek. Od malička je veľký bojovník a športovec telom a duchom. Doma tajne plakával, pretože miloval šport a nechceli ho vziať medzi zdravých do klubu. V roku 2013 absolvoval prvýkrát motivačný kemp Hľadáme talenty na Remate, kde spoznal mnoho športov a aj športovcov. Jeho vzorom je slovenský úspešný paraolympionik Jakub Krako. Vedúci kempu Alexa odporučil trénerovi zjazdového lyžovania Jurajovi Mederovi, ktorý práve hľadal TALENTY do Juniorského teamu zjazdového lyžovania. Alex sa do lyžovania hneď zamiloval. Momentálne lyžuje za reprezentačný Team B Slovenska a minulý rok sa umiestnil na 3.mieste v Chorvátsku na Európskom pohári. Na medzinárodných pretekoch v Rakúsku a ČR si tiež vybojoval pekné 3.miesto. Jeho najväčším a najbližším cieľom je kvalifikovať sa na Paraolympiádu do Pekingu, ktorá bude v roku 2022. V lete popri  kondičným sústredeniach sa Alex venuje behu a cyklistike. Tento rok sa zúčastnil Európskeho pohára v Púchove v paracyklistike, kde súťažil spolu so svojím pilotom na tandemovom bicykli.

Minulý rok sa nám podarilo podporiť 10 detí so športovou ambíciou, medzi ktoré sme rovným dielom rozdelili celkovú čiastku 19 000 Eur.

Martin Batka, 14 rokov, lyžovanie monoski
Viliam Holenda, 13 rokov, lukostreľba nevidiacich
Rebeka Orbanová, 19 rokov, stolný tenis
Igor Marchenko, 17 rokov, plávanie
Eliška Jankechová, 15 rokov, boccia

Dominika Kuchtová, 11 rokov, taekwondo
Denis Ivan, 14 rokov, lukostreľba
Alexandra Rexová, 14 rokov, lyžovanie
Peter Varga, 20 rokov, boccia
Alžbeta Kubová, 13 rokov, plávanie